תפריט ראשי

מידע מקצועי 

עיצוב תאורה לבית

עיצוב התאורה הוא אחד מהשיקולים החשובים ביותר ביסודות עיצוב הפנים. מכלול הריהוט, הסדר והאביזרים, תלוי ביישום עקרונות עיצוב התאורה הבסיסיים, ושיקולי התאורה מהווים חלק מעיצוב הפנים של הבית, מבפנים ומבחוץ. בדרך כלל מומלץ להתקין מנורות לד ייעודיות, היות וגופי תאורה אלו הם בחירה מצוינת להדגשת תאורה מפוזרת, והם משיגים את אותה איכות אור של תאורת הליבון, תוך חיסכון משמעותי.

 

עקרונות בסיסים לעיצוב תאורה

כשזה מגיע לעיצוב תאורה, קיימים מספר עקרונות עיצוב בסיסיים ושיטתיים:

• יש לזכור כי יותר אור אינו בהכרח טוב יותר. האיכות היא החשובה, במיוחד כאשר מדובר בתאורה מפוזרת.

• יש להתאים את כמות האור ואיכותו לשימוש הייעודי שלו.

• מומלץ להתקין יותר תאורה ייעודית למשימות שונות, ולהפחית את התאורה הסביבתית במקומות אחרים.

• מומלץ להשתמש ברכיבי תאורה חסכונית באנרגיה.

• חשוב להקפיד למקסם את השימוש באור טבעי.

 

תאורה מפוזרת – תאורה כללית

תאורה מפוזרת נקראת אף תאורה כללית. היא תלויה באור הטבעי הנשקף מהחלונות, וחיזוקו בתאורה מחליפה. גופי תאורה המספקים תאורה מפוזרת הם נברשות וגופי תאורת תקרה אחרים; ערכות תאורה הניצבים על מאווררי תקרה; תאורת מסלול ואורות שקועים על התקרה.

 

רוב האנשים מבינים את הצורך בתאורה מפוזרת, אך נעצרים שם. יש להבין כי תאורה זו מהווה רק את הבסיס, ועליו יש להוסיף שתי שכבות נוספות של תאורה.

 

טיפים לבחירת תאורה לבית

תאורה יכולה לייצר אווירה, להדגיש, לטשטש. גופי תאורה טובים משדרגים כל חלל ומוסיפים לעיצוב.

 

תאורה היא דבר מופלא. תאורה יכולה לייצר אווירה, להדגיש, לטשטש. גופי תאורה טובים משדרגים כל חלל ונותנים לו טאץ’ נוסף לעיצוב. לפעמים נרצה להסתיר את גופי התאורה, כך שרק נראה את האור שהם מפיצים. לפעמים נבחר בגוף תאורה בעל נוכחות דרמטית שיכול אפילו להיות האלמנט הדומיננטי ביותר בעיצוב החלל. הנה 6 טיפים לבחירת תאורה לבית:

 

1. פונקציונליות

דבר ראשון בחרו תאורה פונקציונלית. כלומר תאורה שתייצר את האור שאתם צריכים במקום הנתון. החליטו איזה סוג של אור אתם צריכים בכל מקום. – בחדר עבודה או במטבח לדוגמה נרצה אור שישטוף את החלל. לעומת זאת מעל פינת האוכל אפשר למקם גוף עם תאורה ממוקדת יותר. כמו כן החליטו מה עוצמת האור הנחוצה והרצויה לכם. אור חזק/ בינוני/ חלש/ מתכוונן? לדוגמה: האם בחדר השינה גם מתלבשים? אם כן נרצה תאורה יותר חזקה מאשר אם יש חדר ארונות נפרד שבו ממוקמת המראה.

 

2.חיסכון

במידת האפשר בחרו בגופי תאורה שאפשר להתאים להם נורות חסכוניות. אלו נורות שא. צורכות הרבה פחות חשמל וב. יש להן יותר שעות אור, שזה אומר שהן נשרפות אחרי יותר זמן, כלומר צריך להחליף אותן פחות. וכך חסכנו פעמיים.

 

קיים היום מגוון רחב של נורות חסכוניות. אלו הנורות שמגיעות בדרך כלל בצורת סליל, אבל קיימות גם בצורת הנורה הרגילה (בלון). הנורות הללו לא מתחממות ולכן גם לא מחממות. זהו יתרון חשוב במיוחד למקומות שבהם אנו שוהים הרבה וצריכים אור ששוטף את החדר, כמו מטבח (במטבח גם כך יותר חם בגלל הבישול) או בחדר העבודה.

 

צורה נוספת שבה מופיעות הנורות הקרות הן צורת הצינור, כמו הפלורסנטים של פעם. אבל בניגוד לפלורסנט הן לא מרצדות (את הריצוד של הפלורסנט לא רואים, אבל הוא גורם לעצבנות ומחזק הפרעות קשב). שימו לב שהקונוטציה שלהן משרדית ומשום כך יש לבחור בקפידה להיכן הן מתאימות. היום, מטעמים אקולוגיים יותר ויותר חברות מובילות מפתחות גופים עם תאורה קרה וחסכונית.

 

מתי בכל זאת נבחר בנורות החמות? – כשנרצה להשתמש ב-up light – גוף תאורה שצמוד לקיר וזורק אור על התקרה. היום כמעט ואין עדיין גופים כאלו עם תאורה קרה. עוד סיבות לבחירה בנורה חמה – כשנרצה אפשרות לעמעם את האור. זו עדיין אפשרות מורכבת, יקרה ולפעמים גם כלל לא אפשרית בגופים עם נורות חסכוניות. או כשגוף התאורה שנדלקנו עליו בא רק עם האופציה הזו.

 

3. צבע האור

העדיפו לבית נורות עם גוון אור צהוב המדמה את אור השמש הטבעי. זה יותר חם וגם יותר מחמיא לנו. תאורה לבנה נותנת תחושה משרדית. שימו לב מה כתוב על הנורה. הנורות החסכוניות מגיעות במגוון צבעים של אור: לבן /צהוב ולפעמים באמצע. נורות ליבון, שהן הנורות של פעם (עם חוט הליבון), וכך גם נורות הלוגן הן תאורה חמה וצהובה תמיד.

 

4. אווירה

תאורה יכולה לשנות אווירה בחדר. גוף תאורה מיוחד מעל פינת האוכל או אפילו בשירותי האורחים, ספוט שמאיר על תמונה, מנורה עומדת שנותנת אור מקומי. אלו הדברים שיוסיפו אווירה ונופך אישי ומעניין.

 

5. נורות Led

בחנו את האפשרות להשתמש בנורות מסוג לד (LED. אלו גם הנורות שיש בטלפונים הסלולריים). גם נורות הלד הן נורות חסכוניות שצורכות מעט חשמל בשעת השימוש והן בעלות אורך חיים ארוך מאד. הן יותר יקרות מהמקבילה הרגילה אבל ישנם מקומות שזה שווה את ההשקעה. ספוטים שקועים בתקרה, מנורות קריאה (ציינתי כבר שזה לא מחמם?).

 

בגלל התחזוקה הנמוכה שהן דורשות הן מתאימות במיוחד גם למקומות ציבוריים (המון שעות בערה = צורך להחליפן רק אחרי המון זמן). כמו כן הן מגיעות במגוון צבעים מה שמאפשר משחק עם האווירה שאנחנו רוצים לייצר.

 

6. תכנון התאורה – בהתחלה

בחרו גופי תאורה בשלב מוקדם ככל האפשר של הפרויקט. לכו לראות מה אתם אוהבים ומה אתם מעדיפים למיקומים שונים בבית. תאורה שקועה בתקרה / תאורה מהקיר / פס של ספוטים / מנורה עומדת וכו’. כל אחד דורש מיקומים שונים של נקודות המאור בבית.